Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Do czego służą kątowniki do mebli?

Od dłuższego czasu panuje moda na samodzielne składanie mebli. Dla jednych to wyjątkowa frajda, dla innych prawdziwe utrapienie. Mebel, który ma stanąć we wnętrzu, w wersji pierwotnej jawi się jako kilka desek i pokaźnych rozmiarów worek z akcesoriami. Wśród nich są kątowniki do mebli.

Ważne spoiwo

Istnieją elementy, bez których trudno sobie wyobrazić łączenie konstrukcji. Do takich przedmiotów zaliczają się kątowniki do mebli. Mają je prawie wszystkie współcześnie produkowane szafki, łóżka, szafy, półki, regały i wiele innych. Dzięki niemu całość zyskuje właściwą stabilizację. Kątownik, jak sama jego nazwa sugeruje, ma na celu wyznaczyć kąt prosty. Z tego powodu jego wygląd przypomina rozłożone ramiona, które tworzą ten kąt. Istnieje wiele rodzajów tego detalu. Każdy z nich jest dopasowany do konkretnej dziedziny. Kluczowe jest miejsce, w jakim będzie zamocowany ten element, jak również materiał, z jakiego został wykonany.

Jaki kątownik wybrać

Paradoksalnie, pokaźnych rozmiarów worek z akcesoriami do mebli potrafi być pomocny. Wiadomo bowiem, że wszystkie elementy, jakie zawiera, przydają się podczas montażu. Kątowniki do mebli występują nieraz w większej ilości, niż jest to potrzebne. Zdecydowanie gorzej wygląda montaż, do którego trzeba dokupić kątowniki do mebli. Można je znaleźć w sklepie internetowym Rik, lecz trzeba wiedzieć, czego dokładnie się szuka. Do mebli poleca się kątownik stolarski. Jest stalowy lub aluminiowy, przez co nie złamie się przy większym obciążeniu. Warto szukać elementów, które są odporne na korozję, ponieważ będą znacznie dłużej nam służyć. Dobrze jest mieć także elementy zapasowe, które mogą się przydać.

Kątownik z poziomicą

W stolarce precyzja jest jednym z priorytetów. Z tego powodu kątownik powinien mieć po obu stronach ramienia pomiarowego skalę. To niewielki detal, ale z pewnością zdecydowanie ułatwi pracę. Niektórzy producenci umieszczają w uchwycie kątownika dodatkową poziomicę oraz rysik. Majsterkowicz może przy pomocy jednego narzędzia wykonać kilka czynności. Tego typu kątowniki do mebli pomagają w wymierzeniu kąta prostego, wypoziomowaniu powierzchni oraz wytrasowaniu elementów metalowych (przy pomocy rysika). Do drewnianych mebli zwykle nie ma potrzeby stosować topornych, grubych akcesoriów. Z kolei w ślusarstwie występują nawet kątowniki z dodatkowymi ramionami.

Kątowniki stolarskie mają kilka rodzajów. Jeśli mają być wykorzystywane przy większych pracach, warto poznać to rozróżnienie.

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium