Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Jak naprawić zerwane zawiasy do mebli kuchennych?

Meble kuchenne to inwestycja na lata. Codzienne użytkowanie może nieco nadszarpnąć ich kondycję. Dzieje się tak z różnych powodów, na przykład gorszej jakości materiałów, użytych do produkcji. Bywa, że stan mebli wymaga naszej ingerencji. Jedną z rzeczy, które co jakiś czas się wymienia, są zawiasy do mebli kuchennych.

Wyrwany zawias

Kupując meble, warto patrzeć na konkretne komplety pod kątem ich trwałości. Dzięki temu zawiasy będą pomagały sprawnie otwierać lub zamykać drzwi a szuflady nie będą się zacinać na prowadnicach. Zawiasy do mebli kuchennych są dość intensywnie eksploatowane. Wyjątek stanowią te, które znajdują się w meblach rzadko używanych, pełniących funkcję przechowalni. Najczęstsze problemy, dotyczące zawiasów to poluzowanie ich lub wyrwanie. Wyrwany zawias nie może zawisnąć w tym samym miejscu, w którym był poprzednio. Należy go przesunąć o 1-2 cm w górę lub w dół. Zmiany muszą obejmować nie tylko drzwiczki, ale także samą szafkę. Wkręcenie śrub warto poprzedzić wykonaniem delikatnych nawierceń.

Wypełnianie dziury

Esteci z pewnością nie będą zadowoleni z dziurki po starym mocowaniu nawiasu. W takiej sytuacji można spróbować ten niewielki ubytek wypełnić. To nie jest zbyt trwała metoda, ale z pewnością szybsza niż wiercenie i dokręcanie. Dziurkę można wypełnić specjalnym klejem do drewna, najlepiej z dodatkiem trocin, a nawet papieru. Dzięki temu masa będzie miała bardziej zwartą konsystencję. Całość musi odczekać około godziny, po czym można przykręcać zawias, ale jeszcze w wersji bez drzwiczek. W innej opcji można zastosować mały, drewniany kołek w miejsce po śrubie. Konstrukcja nie będzie idealnie stabilna, ale spełni swoją funkcję.

Stosowanie innych wkrętów

Wszelkie naprawy, nie tylko te, które obejmują zawiasy do mebli kuchennych, najlepiej wykonywać idealnie dopasowanymi akcesoriami. Ogromny ich wybór znajduje się w sklepie internetowym Rik. Co jednak zrobić, jeśli pod ręką nie ma akurat odpowiedniej wielkości wkrętu? Do poluzowanych lub wyrwanych zawiasów można zastosować również elementy nieco większe. Ich długość musi pasować do konkretnego rodzaju nawiasu tak, aby nowy wkręt nie przebił na drugą stronę. Powinien być na tyle duży, aby dobrze umiejscowić się na ścianie naprawianego mebla. Bywa, że wraz z wyrwaniem zawiasu uszkodzi się również ścianka mebla. Powinno się ją wzmocnić drewnianą listwą.

Elementy takie, jak zawiasy, zawsze warto mieć w nadkomplecie. Dzięki temu nie ma problemu z dopasowaniem tych elementów wtedy, gdy będzie to potrzebne.

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium