Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Wygodna segregacja śmieci w ekologicznym domu

Dbałość o środowisko naturalne sprawia, że musimy zwracać szczególną uwagę na nasze nawyki i organizację otoczenia. Segregacja śmieci jest obecnie obowiązkowa, dlatego warto zastanowić się, jakie kosze na śmieci dobrać, żeby ta czynność była prosta i wygodna.

Podstawowe zasady

Gospodarowanie odpadami dla wielu osób wciąż jest nową czynnością, jednak zmiany w prawie nakładają na nas obowiązek segregacji śmieci. Najlepiej mieć miejsce na tworzywa sztuczne, szkło, papier i tekturę, odpady bio, czyli resztki jedzenia, obierki, suche liście, a także na odpady zmieszane, czyli wszystkie, których nie można sklasyfikować do wspomnianych czterech grup. W sytuacji, w której segregacja nie odbywała się prawidłowo lub wcale, można narazić się na podwyżkę opłat za śmieci lub nawet na grzywnę.

Estetyczne i nowoczesne rozwiązania

Tradycyjnie pod zlewem w kuchni znajdował się wyłącznie jeden kosz, obecnie konieczne jest znalezienie miejsca na kilka pojemników. Kosze mogą znajdować się w szafce lub stać niezależnie, w kuchni lub spiżarni. Renomowani producenci akcesoriów meblowych zadbali także o ten aspekt organizacji przestrzeni w kuchni. W zależności od miejsca, w którym chcemy umieścić kosze na odpadki, do dyspozycji będą zestawy pojemników lub segregatory na śmieci. Są one estetyczne, pojemne i łatwe w identyfikacji, dlatego trudno pomylić się i wrzucić śmieci do złego kosza.

W zależności od umiejscowienia koszy można wybrać kosze z pokrywkami, otwierane klasycznie, od góry, bądź z dostępem z boku. Te drugie są tak projektowane, żeby można było ustawić je jeden na drugim. Nie zawsze trzeba mieć pięć identycznych pojemników – każda rodzina może mieć inne przyzwyczajenia, dlatego jedna będzie potrzebowała sporego pojemnika na tworzywa, a inna praktycznie nie będzie korzystała z kosza na szkło. Można więc wybrać zestawy składające się z różnej liczby pojemników. Doskonała jest stabilna podstawa, na której można umieścić kosze bez obaw o ich przesuwanie się w szafce. Praktyczne uchwyty oraz wspomniane już pokrywki sprawiają, że wynoszenie i segregacja śmieci nie będzie sprawiać problemów.

Segregator na śmieci może mieć formę podblatową, wysuwaną tylko, gdy jest taka potrzeba. To bardzo wygodne rozwiązanie dla kuchni z bardzo ograniczoną powierzchnią. Najlepiej zamontować tego typu pojemniki pod blatem roboczym lub niedaleko zlewu, gdyż tam bardzo często powstają odpadki związane z przygotowywaniem posiłków. To bardzo nowoczesne i wygodne podejście, które sprawdza się w wielu ekologicznych domach.

Nawyk segregacji – jak go wypracować?

Odpowiednie sortowanie śmieci musi wejść w nawyk wszystkich domowników. Tylko wtedy będzie ono skuteczne. Warto pamiętać o kodach kolorystycznych: żółty dla tworzyw sztucznych, niebieski dla papierów, czarny dla zmieszanych, brązowy dla bioodpadów oraz zielony dla szkła. Jest to dość prosta klasyfikacja i uczą się jej nawet przedszkolaki. W przypadku wątpliwości, gdzie wrzucić dany odpadek, na przykład karton po mleku, zużyte chusteczki higieniczne, stare kolorowe czasopisma, można ułatwić wybór umieszczając wewnątrz szafki niedaleko koszy listę lub tabelę z instrukcjami dobrej segregacji.

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium