Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Samodzielny montaż drzwi przesuwnych w szafie – to proste!

Systemy drzwi przesuwnych w szafach to rozwiązanie bardzo funkcjonalne i estetyczne. Doskonale sprawdza się w miejscach o ograniczonej przestrzeni, pomaga zaprowadzić ład, świetnie wygląda i jest tak proste w montażu, że można go wykonać samodzielnie.

Ważne przygotowania do montażu drzwi

Montaż drzwi przesuwnych w szafie rozpoczyna się przygotowaniem odpowiednich materiałów oraz otoczenia. Na początku należy sprawdzić wymiary drzwi, określić szerokość i wysokość skrzydeł. Następnie trzeba wybrać odpowiedni system: bezramowy, ramowy oraz przejściowy i dokonać zakupu wybranego zestawu. W każdym systemie konieczne będzie dobranie skrzydeł o odpowiednich wymiarach: wysokości, szerokości oraz grubości. Ponadto, potrzebne są odpowiednie systemy mocowań oraz elementów wykończeniowych, poziomica, wiertarka i wkrętarka, miarka, ołówek lub podobne, może się także przydać piłka do metalu.

Wyrównanie

Bezproblemowe korzystanie z drzwi przesuwnych w szafie lub w jakimkolwiek innym miejscu jest możliwe wtedy, kiedy powierzchnie, na których montowany jest system, są równe. Ściana, podłoga, otwór drzwiowy – wszystko powinno być wyrównane, inaczej wózki nie będą poruszały się płynnie po torach. Poziomica jest w tym przypadku bardzo ważna. Jeśli jest taka konieczność, może okazać się, że trzeba będzie uzupełnić i wyrównać tynk pod ościeżnicą. Koniecznie trzeba także usunąć zanieczyszczenia na tych powierzchniach.   

Pomiary i wiercenie

Jeśli producent okuć – najlepiej wybrać komplety, które pasują do siebie – dołączył do produktu instrukcję, warto dokładnie się z nią zapoznać i postępować według tych wskazówek. Jeśli nie, można przejść do wykonania pomiarów, oznaczenia miejsc, w których będą mocowane okucia. Najpierw warto upewnić się, jaka jest dokładna wysokość skrzydeł drzwi przesuwnych. Ustalamy w ten sposób wysokość nadproży w szafie (do wysokości skrzydła dodajemy 1 cm, aby umożliwić swobodne poruszanie się drzwi). Oznaczamy – używając miarki oraz poziomicy – położenie okuć. Bezpiecznie jest dokonać wiercenia otworów na śruby w szynach co 25 centymetrów. Oznaczamy te miejsca na ścianie oraz na okuciach, dokonujemy wierceń i przykręcamy prowadnicę. W podobny sposób montujemy wszystkie okucia.

Wstawianie skrzydeł

Zanim wstawimy skrzydła drzwiowe do szafy, musimy przytwierdzić do nich wózki, a następnie wsunąć je w szynę. Łatwiej zrobić to pod lekkim kątem, cierpliwie, bez szarpania. Dopiero gdy komplet skrzydeł znajduje się na prowadnicach, można przytwierdzić ograniczniki wychylenia lub otwarcia. Na samym końcu można przykleić maskownice i gotowe!  

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost zakupy powyżej 200zł GRATIS) już od 200,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium