Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Zatrzymaj trzaskanie! Wszystko o spowalniaczach do szafek

Korzystanie z mebli wielu osobom może kojarzyć się w nieprzyjemnym dźwiękiem trzaskania oraz strachem o przytrzaśnięte palce. Można tego łatwo uniknąć, stosując spowalniacze do szafek. Na czym polega zasada pracy tych coraz bardziej popularnych akcesoriów meblowych? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Po co spowalniacz?

Mechanizm spowalniacza do szafek, określanego także jako amortyzator lub domykacz, jest tak skonstruowany, żeby na kilka centymetrów przed dotknięciem drzwiczek do szafki, spowolnić pęd drzwi. Ostatnie centymetry ruch jest wolny i spokojny. Jest to identyczna zasada działania, jak w przypadku spowalniaczy do systemów przesuwnych, czyli szuflad, jednak konstrukcja spowalniacza jest inna.

Ciche zamykanie drzwi to najważniejsza, ale jedyna zaleta zastosowania amortyzatora do szafek. Dzięki nim można spokojnie korzystać z wszystkich mebli bez konieczności uważania na trzaskanie i przeszkadzanie pozostałym domownikom. Plusem jest także pewność, że szafki będą zamknięte, czyli będą estetycznie wyglądać, a zawartość będzie ochroniona przed kurzem i wpływem światła. Kolejnym, ważnym aspektem, dla którego warto zamontować amortyzatory, jest ochrona szafek i drzwiczek, w tym zawiasów, przed uszkodzeniem, gdy włożymy zbyt dużą siłę w zamykanie. Spowalniacz uratuje także palce przed przytrzaśnięciem i bólem, co jest bardzo praktyczne szczególnie w domach, w których mieszkają dzieci.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Akcesoria meblowe, takie jak spowalniacze do drzwi, można z powodzeniem montować w szafkach łazienkowych, kuchennych i pokojowych. Idealnie jest, gdy meble są fabrycznie wyposażone w spowalniacz, ale jeśli konieczny jest osobny zakup, warto sięgnąć po elementy renomowanych producentów. Daje to pewność, że będziemy się cieszyć z cichego i spowolnionego domyku przez długi czas. Można zamówić zawiasy z funkcją spowalniacza, lub zamontować sam amortyzator na zawiasie, pod warunkiem że części są kompatybilne ze sobą. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy wybrane spowalniacze nadają się do zastosowania do drzwi o określonym kącie otwarcia. Należy zwrócić uwagę na wielkość drzwi i samego produktu, w wielu przypadkach można także dobrać kolor pasujący do mebli.

Do drzwi przesuwnych

W garderobie, przedpokoju, sypialni, w biurze i w wielu innych miejscach można spotkać modne i estetyczne szafy w systemie przesuwnym. Co prawda, nie można w tym przypadku mówić o standardowym trzaskaniu, jednak amortyzator jest bardzo potrzebny. Spowalniacz do szafek z drzwiami przesuwnymi jest montowany na skrajnych skrzydłach. Dobrej jakości akcesoria mogą być z powodzeniem montowane na drzwiach w systemie bezramowym i ramowym. Odpowiedni mechanizm z jednej strony wyhamowuje ruch skrzydła, z drugiej spokojnie je domyka. To bardzo ważne nie tylko ze względu na głośny dźwięk, który mogą wydać takie drzwi. Najważniejsze jest zapobieganie uszkodzenia skrzydła, na którym bardzo często znajduje się przeszklenie lub lustro. Uniknięcie mocnych uderzeń to komfort i spokój, a także wiele lat bezproblemowego korzystania z szafek.

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium